Araç Muayene Blog

Araç muayene trafik cezası

Araç muayene trafik cezası denildiği zaman aklıma ilk genel konu trafik cezası olan araçlar için araç muayene durumu nedir sorusudur. Bu konuya Açıklama getirmek gerekirse trafik cezası olan araç istasyonda muayene yapılmaz eğer aracınızda trafik para cezası ücretli yol geçiş cezası ogs, kgs, hgs vs gibi ve borç plakaya yansımış ise yada araçta vergi borcu var ise bu borçları ödemeden araç muayenesi yaptırılamaz.

Araç muayene yaptırmama cezası

Araç muayene yaptırmama cezası nedir araç muayene yaptırmamanın cezası öncelikle açıklayalım her ay için muayene ücreti üzerinden %5 olarak gecikme bedeli alınır kısaca bu konuya örnek vermek gerekirse örneğin araç muayene ücreti 200 tl olsun ve araç muayenesi beş ay geciksin işte burada hesap yaparsak eğer 200 tl %5 ten her ay on tl gecikme bedeli alınır zaten aşağıdaki sorgulama aracında ne kadar ödenmesi gerektiğini sorgulaya bilirsiniz.

Muayenesiz araç cezasına geldiğinde bu konu trafikle alakalı bir durum olup duruma göre tarfik muayenesi olmayıpta seyir halinde olan araçların trafik kontrollerinde duruma göre bazı araçlara süre verilmiştir bazılarına ceza yazılmıştır bazı araçlar ise bağlanmıştır.

Muayenesiz araç kullanmak trafikte can mal güvenliğinide tehlikeye atmaktır diye düşünüyorum neden derseniz ? Çünkü muayenesiz bir aracın kazaya sebebiyet verecek her hangibir aksamdan arızalı olması durumunda trafik kazasına davetiye çıkartacaktır.

tüvtürk araç muayene istasyonlarında araçlarda kazaya sebebiyet verecek herhangi bir aksamdan arızası olan araçlara araç muayene geçti raporu vermemektedir.

Araç muayene affı 2017

Araç muayene affı söz konusu değildir fakat 2005 yılından önce muayenesi olmayan araçlar için araç muayene ücreti gecikme bedeli 2005 yılından itibaren uygulanmaktadır.

Araç muayene cezası affı yoktur.

Araç Muayene borcu sorgulama

Araç muayene borcu sorgulama araç muayenede muayene süresi geçen araçlar için araç muayene istasyonunda muayene süresi ne kadar gecikmiş ise geciken her ay için araç muayene ücreti üzerinden yüzde 5 lik bir gecikme cezası uygulanır aşağıdaki sorgulama aracını kullanarak ne kadarlık bir gecikme bedeli ödemeniz gerektiği konusunda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş